כיצד עובדות חברות הפורקס וממה הם מרוויחות? 
חברות הפורקס מתחלקות לשניים ,אלו שסוחרות ישירות מול הלקוח ואלו שפועלות עם ספקי נזילות ומוציאות את העיסקאות החוצה (בהמשך נראה שזה מורכב מעט יותר ממה שזה נראה)נתחיל באלו שפועלות ישירות מול הלקוח,כאן המודל מאוד פשוט ,הלקוח מפקיד כסף באתר ,הכסף נכנס מידית לחשבון העובר ושב של מפעילי האתר\החברה תוך הבטחה להחזיר את הכסף במידת הצורך.משעשע לראות כיצד אנשים שלא היו מוכנים להלוות למישהו זר אפילו סכום פעוט,התפתו כאן להפקיד סכומי עתק,ללא בדיקה מינימאלית של יכולת הפירעון של החברה.ואף לא טרחו לבדוק מיהו האדם שעליו הם סומכים ובוטחים שישיב את כספם בדרישתם הריאשונה.       סיכון האשראי (שהתממש במספר חברות בשנה האחרונה שנאלצו לבשר ללקוחותיהם שכספם שימש למטרות שונות ראויות יותר ופחות,ושכנראה לא יוחזר בקרוב) הוא בהחלט רק קצה הקרחון כאשר אופן המסחר הוא בעצם התערבות בין הסוחרים באתר לבין החברה כאשר הרווח של החברה הוא מחיקת הסוחר בשרשרת הפסדים כואבים.ניגוד אינטרסים מובנה זה ,(שרבים מהסוחרים כלל לא מעלים בדעתם כי קיים ניגוד אינטרסים כה חריף בין חברת הפורקס לבינם)מעלה חשש כבד בקשר לסמכות החברה לקבוע את השערים (שכאמור "נקבעים" על ידי החברה לפי פרמטרים לא ידועים...) של הנכסים הנסחרים.מאחר ואיש אינו יודע בכל רגע נתון מה השער האמיתי. למעשה לאחר קבלת הרישיון מהרשות לניירות ערך בעיית ניגוד העינינים הייתה אמורה להעלם לאור דרישת הרשות לצמצם את ניגוד העינינים אלא שבפועל צריך כל אחד לבדוק היטב בחברה שבה הוא מעונין לסחור את מצב ניגוד העינינים (נכתוב על זה בהמשך)                                                                                                               נ.ב. הסקירה היא דעה אישית של הכותב ואין לסתמך עליה או להסיק ממנה מסקנות כלשהן והעושה זאת זו אחריותו בלבד! (ההמשך יבוא...)

אז למה אף אחד לא דיבר על זה שהחברות מרוויחות את הפסדי הלקוחות ?

התשובה כל כך פשוטה למרבה הצער.הכסף הענק שהתעשיה הזו הזרימה לתעשית הפרסום והעיתונות ניטרל לחלוטין (ככל הנראה) את הענין של העיתונאים להציף נושאים "שהשתיקה יפה להם..." בנוסף נהנו חברות הפורקס מהמון כתבות תוכן ממומנות ששיוו להם מראה מכובד ומהוגן,שהרי "אפילו" בערוץ פלוני אלמוני נתנו להם במה.(למעשה בימים אלו שבה נחשפת העיתונות הממומנת במיטבה קצת יותר קל להבין את התהליך)  הסתיגות: הדברים שנאמרו הם בגדר השערה בלבד.

ומה באשר לזירות שטוענות להתכסות מלאה ?

הזירות שמתכסות מעבירות בעצם את העיסקה ל"ספק נזילות" שהוא בעצם החברה שמולה אתה סוחר .כעת חזרנו למצב שבו אתה הלקוח ללא ידיעתך אולי סוחר כנגד אותו ספק נזילות שרשם את העיסקה במאזן שלו ומחכה למחיקתה. (גם כשהעיסקה עוברת ישירות לבנק מסוים זה עדין אפשרי שהבנק ישאיר את העיסקה כשורה  במאזניו . ) לא ברור אם הרשות לניירות ערך יודעת איך הדברים פועלים או לא,וממה הסיבה שהזירות אושרו.

 הסתיגות:הדברים שנאמרו הינם בגדר השערה בלבד והינם בגדר חומר למחשבה.

ומה קורה בחוזים עתידיים הנסחרים בבורסה אמיתית ?

בבורסה אמיתית הסוחר אינו סוחר מול הברוקר אלא מול השוק ,לברוקר ו\או למי מטעמו אין כל אפשרות נראית לעין להרויח מהפסדי הלקוחות.העיסקה אינה עיסקה שנשארת במאזני חברת המסחר אלא מועברת לסוחר שנמצא בצדה השני של העיסקה.פשיטת רגל של הברוקר אינה קשורה לנכסים שהם בבעלות ישירה של הסוחרים.     השערים של מחירי הנכס הם שערי היצע וביקוש עדכניים ,ולברוקר אין כל רצון ו\או יכולת לשנות אותם.

אז למה בכלל אנשים סוחרים בפורקס ? איך זה התחיל בעצם ?     

הסיבה לא ברורה כל צרכה אבל ככל הנראה מספר גורמים ,בעבר המסחר בחוזים לא היה נגיש דיו והצריך הורדה של מערכות מסורבלות למחשב ואז לדאוג לספק נתונים בנפרד .ובעיקר הכח והיכולת האדירה של החברות האלו לשמן את תעשיית הפרסום והעיתונות הממומנת.כיום המצב הוא שניתן באופן פשוט לסחור ישירות מהאינטרנט ללא צורך בתוכנה וללא צורך לדאוג לספק נתונים.אז באמת שאין שום סיבה להמשיך לסחור בפורקס.                                                                                                   נ.ב. כל האמור לעיל הינו מידע שיתכן ולא נבדק כל צרכו,אין להסתמך עליו ללא בדיקה עצמית.במקרה ונפלה טעות בדברים כתבו לנו ונתקן .

דף מידע מהרשות לנירות ערך בענין זירות המסחר.http://www.isa.gov.il/%D7%92%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D%20%D7%9E%D7%A4%D7%95%D7%A7%D7%97%D7%99%D7%9D/ExchangeTradingFloors/Documents/150117.pdfנוצר באמצעות מוזלו - הדרך הקלה ביותר ליצור אתר אינטרנט.

 .